“Wellness”, sağlıklı ve tatmin edici bir yaşamın farkında olmaya ve böyle bir yaşam için tercihlerde bulunmaya yönelik aktif bir süreçtir. “Wellness” hasta olmamanın ötesinde; dinamik bir değişim ve gelişim sürecidir. İyi veya tatmin edici bir varoluş durumudur; sağlık, mutluluk ve başarı özelliklerini taşıyan bir durumdur.

“Wellness” sadece hasta ve güçsüz olmamak değil kişinin bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir.” – Dünya Sağlık Örgütü.

Birçok çalışmaya göre, depresyon dünyadaki en yaygın sağlık sorunu. Bu sorun çoğunlukla uykusuzluk, stres, yetersiz beslenme, hareketsizlik, obezite, kalp hastalıkları vs. şeklinde ortaya çıkıyor.

Wellness kişinin yaşı, bedeni veya dış görünüşünden bağımsız olarak, yaşamın mihenk taşıdır. Nasıl göründüğümüzü, hissettiğimizi, insanlarla nasıl etkileşim kurduğumuzu sosyal ve iş hayatımızda başarılı olma şeklimizi belirleyen “wellness”tır.

“Wellness” bütün benliğin bilinçli gelişimidir. “Wellness” yolculuğuna çıkmak sizi daha sağlıklı ve daha mutlu bir insan yapacak uygun araçları arama ve bu araçları sürekli büyüme ve gelişme için kullanmak için kendi etkili yöntemlerinizi keşfetme sürecidir.

“Wellness” ile ilişkili çeşitli kavramların hepsinin en azından aşağıdaki ilkeleri içermesi gerektiğini anlamak önemlidir:

Bütünlük – sağlığınız ve iyi olmanız yaşamın ve “Wellness”ın çeşitli doğal boyutlarının sürekli etkileşiminin sonucudur. Her boyut diğer boyutlarla bağlantılıdır. Amaç kendinizin bir bütün olarak ve tam bir kişi olarak farkında olmanız ve hayatı mümkün olduğu kadar dolu dolu yaşamanızdır.

Denge – hayatınızın sürekli değişen yapısını kabullenirken her boyuta önem vererek hayatınızı dengelemeye çalışırsınız. Bu boyutlardan herhangi birine yeterince önem vermemek birey olarak idealin altında gelişme ile sonuçlanacaktır ve kronik mutsuzluğa sebep olabilir.

Öz Sorumluluk – İyi yaşam felsefesini benimsemiş bir insan sağlığı ve mutluluğu için sorumluluk üstlenir, başkalarının kendisi adına karar vermesine izin vermez. Kendinden sorumlu olmak kişinin davranışlarının hem nedenlerinin hem de sonuçlarının gittikçe daha çok farkında olması sürecini içeren öz farkındalığı gerektirmektedir.

Olumlu ve Proaktif Olmak – “Wellness”, olumlu bakış açısıyla ve değerlerle yaşarken, güçlü bir amaç ve bilinçli, kararlı eylemler de gerektirir.

Zaman içinde değişmeyen bu ilkeler basit bir çerçeve niteliğindedir. Bu çerçevenin içini nasıl dolduracağınız iyi yaşam yolunda vereceğiniz kararlara bağlıdır.