İyi hissetmenin yaşı yoktur! Wellness, bireyi yetişkinliğinden değil çocukluk döneminden başlayarak kavrayan bir felsefedir. İyi yaşam bilincine sahip çocuklar, hayatta hem daha başarılı olurlar hem de sağlıklı birer yetişkin olduklarında sosyal yaşamlarında kendilerini rahatça ifade edebilirler.

Dünyada 1.6 milyardan fazla aşırı kilolu yetişkin var, bunların en az 300 milyonu klinik olarak obez. Dünya Sağlık Örgütü sadece 10 yıl içinde bu sayının %40 artacağını öngörmektedir. 2014 yılında dünyada beş yaş altındaki aşırı kilolu çocuk sayısı 41 milyondan fazlaydı.

Çocukluk obezitesi seviyeleri Danimarka, Hollanda ve İsviçre hariç tüm ülkelerde %10’un üzerinde seyretmektedir. Sadece İrlanda ve Amerika Birleşik Devletleri’nde çocukların %25’inden fazlası her gün en az bir saat egzersiz yaptıklarını bildirmektedir. (Burada kullanılan ‘günde bir saat’ kriteri Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyelerine uygundur.)

ÇOCUKLAR İÇİN YAPILAN SOSYAL SORUMLULUK ÇALIŞMALARI

GWD Tayland tarafından, Tayland Myanmar sınırında No Man’s Land adı verilen bölgede yaşayan  vatansız (stateless) insanların fakirlik, işsizlik ve çocuklarının eğitim alamamaları gibi sorunları için yardım çalışmaları başlatıldı.

GWD aynı zamanda, Belarus, Türkiye, Tunus, Hollanda, Fransa, İtalya ve Brezilya gibi ülkelerde çocuklara yönelik, dans, sağlıklı beslenme, bando yürüyüşleri, enstrüman çalma, pandomim ve spor aktiviteleri gerçekleştirildi.

GWD özellikle farklı ülkelerdeki çocukların eğitim hakkı ve engelli çocukların karşılaştıkları zorluklara dikkat çekmek amacıyla çalışmalarına devam etmektedir.